Encaenia Gymnasii Elbingensis d. XXV Nov. MDCCLXII h. l. q. c. celebranda ut illustris magnifici maximeque Strenui generosi et amplissimi dn. dn. Burggravius Regius Praeses Praeconsules Consules patriae Patres ac Nuntritores [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1762 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.4713 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - enkania - 18 w.
  • Łacińska elegia - 18 w.
  • Sztuka teatralna - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 13.12.2019

Łaciński poemat okolicznościowy wraz z niemieckim scenopisem sztuki teatralnej autorstwa Johanna Langego - rektora Gimnazjum Elbląskiego. Utwory zostały przygotowane na obchody corocznego święta szkoły tzw. enkaniów w 1762 roku. Święto upamiętniało wydarzenie przekazania przez radę miejską do użytku gimnazjum nowego budynku szkolnego. Obok uroczystego nabożeństwa i modlitw z udziałem mieszczan, organizowano tego dnia szkolną akademię z dziękczynnymi mowami rektora i burmistrza oraz spektakl teatralny. W 1762 roku rektor Lange zamiast oracji przygotował obszerny utwór elegijny (pisany dystychem elegijnym), w którym obok podziękowań dla szkolnych patronów z rady miejskiej opisuje również program nauczania w gimnazjum (np. języki obce, których uczy się młodzież), panującą w szkole karność i umiłowanie pobożności (pietas). Utwór poza współczesnymi dla autora odniesieniami zawiera także liczne nawiązania do mitologii charakterystyczne dla tego gatunku literackiego. Poza utworem poetyckim w zbiorze znajduje się również niemiecki scenopis sztuki teatralnej odegranej przez uczniów w czasie święta. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.