Elbląskie rzemiosło artystyczne: ceramika – szkło - meblarstwo: przewodnik po wystawie

Typ: Książka Rok publikacji: 1998 ? Miejsce publikacji: Elbląg Autor:
  • Kwiatkowska Maria
Illustracje: 29 Strony: 20,[6] Sygnatura: DŻS - XII.5 - przewodnik biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Rzemiosło artystyczne - wystawa - 20 w.
  • Ceramika - wystawa - 20 w.
  • Szkło - wystawa - 20 w.
  • Meble - wystawa - 20 w.
  • Muzeum w Elblągu - wystawa
Data dodania: 23.05.2012

Wystawa ceramiki, szkła i mebli prezentuje zespół zabytków pochodzących głównie z kolekcji Muzeum w Elblągu, a jedynie w niewielkim stopniu jest uzupełniona obiektami pochodzącymi z innych zbiorów. Jednym z jej zadań jest zapoznanie zwiedzających z dorobkiem elbląskiego rzemiosła cechowego. Pokazane na wystawie zabytki są przeważnie przedmiotami codziennego użytku o dobrej jakości technicznej i wysokich walorach estetycznych, przez co zasługują na miano wyrobów rzemiosła artystycznego. Świadczą one o gustach mieszczan z jednej strony - z drugiej zaś o możliwościach i umiejętnościach rzemieślników elbląskich. Wystawa stwarza w znacznym stopniu obraz zagospodarowania wnętrza domu mieszczańskiego, dając wyobrażenie o życiu codziennym mieszczan, obyczajowości i kulturze w XVII i XVIII wieku. Przewodnik omawia ceramikę, kaflarstwo, naczynia, fajanse, flizy, szkło oraz meble elbląskie. Na końcu tekstu umieszczono 29 ilustracji.