Elbląskie Gimnazjum Zeszyt 5 - gazetka szkolna

Typ: DŻS Rok publikacji: 2003 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 49-60 Sygnatura: DŻS - XI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - szkolnictwo - 21 w.
  • Gazetka szkolna - 21 w.
  • Gimnazjum nr 2 imienia Sybiraków w Elblągu
Data dodania: 15.04.2019

Pośród różnego rodzaju materiałów zebranych w ramach DŻS (Dokumenty Życia Społecznego) w Bibliotece Elbląskiej znalazły się także gazetki szkolne. Jedna z nich - "Elbląskie Gimnazjum", zeszyt nr 5 ze stycznia 2003 roku, przygotowana została profesjonalnie, przez naszych elbląskich gimnazjalistów. Na stronie tytułowej widzimy typową XVIII wieczną rycinę oraz stylizowaną na tenże wiek układ strony oraz nazwę czasopisma. Informacja na tej stronie mówi, że pismo jest miesięcznikiem a numeracja stron (str. 49) sugeruje kontynuację paginacji od zeszytu nr 1. Zgodnie z wymogami XVIII wieku na stronie tytułowej znajdziemy także łacińską sentencję - "Est quodam prodire tenus, si non datur ultra" - cytat z Horacego - "Dobrze jest posunąć się trochę, jeżeli nie można dalej". W prawidłowo przygotowanej stopce redakcyjnej znajdziemy najważniejsze informacje o Radzie programowej, Kolegium redakcyjnym, Składzie komputerowym, Wydawnictwie i inne Informacje kontaktowe. Wprawdzie druk jest ilustrowany zdjęciami czarno-białymi, to widać, że zgodnie ze sztuką wydawniczą jest sponsorowany przez ... . Jak przystało na fachową gazetę, jest i wstępniak (artykuł wstępny) a w nim zacytowano piękne, pierwsze w języku polskim zdanie z Księgi Henrykowskiej - "Daj, ać Ja pobruszę - a Ty poczywaj, Daj, Ja pomielę a Ty odpoczywaj"). Z innych artykułów, jeden traktował o zorganizowanym referendum gimnazjalnym, w którym uczestnicy mogli wygrać atrakcyjne nagrody w postaci kuponów Kursu Prawa Jazdy kat. B. Inny o Gimnazjum nr 2, podparty wywiadem przeprowadzonym wśród uczniów tej placówki. Jeszcze inne przedstawiały w "krzywym zwierciadle rzeczywistości" samych siebie. Były też artykuły na poważnie o uzależnieniach od komputera i narkotyków, z pomocnymi adresami w razie poważnej sytuacji.