Elbląski Magazyn Ilustrowany, 1991-1992

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1991-1992 Sygnatura: N. Czasopisma biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma regionalne - 20 w.
  • Elbląg - periodyki - 20 w.
Data dodania: 25.03.2016

Bogato ilustrowany tygodnik (EMIL) rozpoczął działalność od wydania numeru świątecznego z dnia 16-31.XII.1991 r. Lokalne wiadomości sponsorowane przez Radę Miasta Elbląga. Czasopismo o profilu społeczno-kulturalnym, dostarczało wiadomości o zakładach w mieście, pracy Ratusza, wywiady z ciekawymi ludźmi (Edmund Krasowski, Bolesław Nieczuja-Ostrowski, lekarz społecznik Aleksandra Gabrysiak), historia kościołów elbląskich, obchody "Dni Morza", legendy elbląskie, portowe tradycje Elbląga, wspomnienia, cykle felietonów, przedstawienie elbląskich środowisk twórczych (w tym malarstwa i poezji). Artykuły zamieszczali: Janusz Charytoniuk, Ryszard Tomczyk, Marina Rozenberg, Zbigniew T. Szmurło, Lech Brywczyński, Tadeusz Jaroszewski, Andrzej Olecki, Anna Szuszkiewicz, Jerzy Szyłak, Bartosz Brzozowski, A. Jachimowicz, Andrzej Kapuściński i in. Zdjęcia: Czesław Misiuk, Juliusz S. Marek. Na końcu tekstu rozrywka w postaci krzyżówki, program TV, przepisy kulinarne, zapowiedzi kulturalne oraz reklamy. Redaktor pisma - Ryszard Tomczyk (poza tekstami prasowymi, publicystycznymi, krytycznymi i esejami, autor licznych książek, poruszający m.in. problemy społeczne regionu oraz miasta).