Elbing im Biedermeier und Vormärz. Ernstes und Heiteres aus der guten alten Zeit (1815-1848)

Typ: Książka Rok publikacji: 1933 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Neumann-Satori, Bruno Th.
Illustracje: 17 il. Strony: 270 Sygnatura: IV.9 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie społeczne - 19 w.
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Elbląg - życie kulturalne - 19 w.
  • Satori-Neumann, Bruno (1886-1943)
Data dodania: 17.05.2010

Monografia na temat Elbląga w okresie Biedermeier i tzw. „ery przedmarcowej“. Autor kreśli obraz miasta na tle wydarzeń niemieckich, europejskich i światowych w tamtych czasach (Niemiecki Związek Celny, abdykacja Fryderyka Wilhelma III, wojna Grecji o wyzwolenie, rewolucje w Ameryce Pd.). Dużo miejsca poświęca autor ruchom liberalno-mieszczańskim, które w Elblągu były bardzo silne. Obok spraw „poważnych” z dziedziny polityki i gospodarki, autor zajmuje się też (zgodnie z tytułem) kwestami „mniej poważnymi”, takimi jak rozrywki w mieście, lokale, wycieczki. W tekście 17 ilustracji - widoki Elbląga (place, kamienice, zakłady przemysłoweh) i portrety zasłużonych elblążan z epoki.