Elbing. Eine Kulturkunde auf heimatlicher Grundlage Elbinger Lesebogen A Nr 1-14

Typ: Książka Rok publikacji: 1930 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Krüger, Emil
Strony: 224 Sygnatura: IV.9 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Krüger, Emil (1885-1925)
  • Elbląg - życie gospodarcze - 20 w.
  • Elbląg - życie kulturalne - 20 w.
  • Elbląg - historia
Data dodania: 20.09.2010

Książka Krügera to szczegółowa monografia dotycząca miasta Elbląga – zarówno jego historii jak i gospodarki, począwszy od założenia miasta. W książce przytoczone są związane z miastem legendy oraz omówione zabytki, ważne wydarzenia z historii miasta, poszczególne zakłady przemysłowe, charakterystyczne dla Elbląga zjawiska kulturowe. Niektóre rozdziały pochodzą od innych autorów: „W siedzibie Zakonu” – H. Schmökel, „Heinrich Reuß von Plauen, młodszy” – von Kries, „Świadek minionych dni”- E. Dobbert, „Wielki szturm na Elbląg 8.3.1521 r.” – H. Olinski, „Stara i nowa giełda w Elblągu”- Fritz Jencio, „Angielska filia handlowa w Elblągu” – Th. Lockemann, „Jaskry” – Maria Wißmann,„Szwedzkie sądownictwo wojskowe” – I. Hoppe, „Ostatnia podróż hrabiego von Thurn” - E. Dobbert, „Nieco o historii elbląskiego teatru” – R. Weiselbach, „Elbląska Biblioteka Miejska” – Bauer, „Elbląskie szkolnictwo” – Ringleb, „Wspomnienie z moich szkolnych czasów w Elblągu” – H. Sudermann.