Einfaltige Predigt über die Worte der Weisen auss Morgenland...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1681 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Sanden, Bernhard von
Strony: [2] K., 36 Sygnatura: Pol.7.II.1781 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Kazania i homilie - 17 w.
  • Druk teologiczny - 17 w.
Data dodania: 03.12.2013

Tekst kazania wygłoszonego w święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli (wówczas także Trzech Mędrców) przez Bernharda von Sanden (1636-1703) – doktora nauk teologicznych, pastora kościoła staromiejskiego w Królewcu (od 1690 r. biskupa królewieckiego). Homilia odnosiła do cytatu z przewidzianego na ten dzień fragmentu Ewangelii wg. św. Mateusza „ujrzeliśmy na gwiazdę na wschodzie” (historia o trzech mędrcach, przybyłych ze Wschodu, by oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi). W kazaniu mowa jest także o pojawiających się w tym okresie kometach, z których jedna mogła być ową gwiazdą, prowadząca mędrców oraz o symbolice komet (uważano je na ogól za zwiastuny wojen lub innych nieszczęść). Dawne sygnatury: U.7.Misc.3. Zewnętrzne oznaczenia: NS. Typ oprawy (materiał): półpłótno; obleczenie – płótno (czarny marmurek); okładzina – tektura; niewielkie przedarcia/ubytki/zacieki/zaplamienia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1781-Pol.7.II.1787.