Eine Orginalurkunde Gustav Adolfs über ein Kirchspiel in Westpreussen

Typ: Książka Rok publikacji: 1889 Miejsce publikacji: Danzing Autor:
  • Toeppen, Maksymilian
Strony: 2 Sygnatura: 35608 biblioteka cyfrowa link Języki: ger, swe Hasła kluczowe:
  • Prusy Zachodnie - parafie kościelne - dokumenty urzędowe- 17 w.
  • Prusy Zachodnie - parafie kościelne - Jezioro - 17 w.
  • Jezioro - (Thiensdorf) – 17 w.
  • Gustaw II Adolf (1594 – 1632) - dokumenty urzędowe
  • Toeppen, Maksymilian (1822-1893)
Data dodania: 29.08.2018

Opracowanie zawierające opis i treść aktu ustanowienia parafii, odnalezionego w rejestrach kościoła w Jeziorze (niem. Thiensdorf) w Małych Żuławach Malborskich, obecnie miejscowości położonej na obszarze Żuław Elbląskich, oddalonej około 9 km od Elbląga. Dokument został opublikowany dzięki pracy naukowej Maksymiliana Toeppena (1822-1893) historyka Pomorza i Elbląga, pedagoga, dyrektora gimnazjalnego. Oprócz pracy organizacyjno-dydaktycznej w szkolnictwie Maksymilian Toeppen zajmował się historią Prus (Pomorza Wschodniego), która stała się głównym przedmiotem jego zainteresowań naukowych. Metodę jego pracy naukowej cechowało opieranie się na szerokiej podstawie źródłowej, także archiwalnej, a odrzucanie nie sprawdzonych danych kronikarskich. Jego - drukowany od 1844 r. za życia i częściowo pośmiertnie - dorobek objął dużą liczbę prac monograficznych, wydawnictw źródłowych, przyczynków i recenzji. Oficjalny, unikatowy akt ustanowienia parafii, która objęła kilka okolicznych miejscowości, będący przedmiotem niniejszej publikacji opatrzony został datą 9 października 1627 roku i sygnowany jest podpisami i oryginalnymi pieczęciami Gustawa II Adolfa (1594 – 1632) – króla Szwecji w latach 1611-1632. Sporządzono został w obozowisku wojskowym pod Ornetą (niem. Wormditt) ,w trakcie trwania konfliktu polsko - szwedzkiego. Dokument odnaleziony w oryginale w języku szwedzkim, został dzięki staraniom Maksymiliana Toppena przetłumaczony na język niemiecki i w obu wersjach opublikowany.