Ein Sermon Magister Mathyas Beckers welcher den hauß vater anzceygt der dy arbeyter jn seynen weingarten mytedt ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1524 Miejsce publikacji: Elenburgk Autor:
  • Becker, Matthias
Strony: [8] K. Sygnatura: Pol.6.II.1504 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Kazania i homilie - 16 w.
  • Reformacja
Data dodania: 18.09.2014

Tekst kazania autorstwa Matthiasa Beckera odnoszącego się do Ewangelii przedstawiającej Królestwo Niebieskie jako właściciela winnicy, który najmuje robotników, a po skończonym dniu pracy płaci im tyle samo – zarówno tym, którzy pracowali od samego rana, jak i tym, którzy najęli się pod koniec dnia pracy. Autor kazania przestrzega w nim słuchaczy przed pokusą chełpienia się swą pobożnością i wynoszenia się nad innych, przypomina też o ewangelicznej prawdzie „ostatni będą pierwszymi” (za „pierwszych” uważa autor nie tylko bardziej pobożnych, ale także Żydów jako „pierwszych w wierze”). Tymczasem sam fakt wiary czyni wierzących równymi i równie godnymi nagrody.Strona tyt. w drzeworytowej, alegorycznej ramce. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1501- Pol.6.II.1530. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5.Misc.9. Typ oprawy (materiał) - półpłótno; obleczenie – czarne płótno; zdobienia - szaro-czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - barwione (nakrapiane); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; brak kilku kart lub karty istotnej (frontispis, karta tytułowa, karta z kolofonem itp.). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.