Ein Sermon am Ostertage geprediget/ durch den Erwidrigen in Got/ hern Georgen von Polentz...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1524 Miejsce publikacji: [Königssberg] Autor:
  • Polentz, Georg von
Strony: [6] K. Sygnatura: Pol.6.II.1506 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Polentz, Georg von (ok. 1478-1550)
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Kazania i homilie - 16 w.
  • Zmartwychwstanie - kazanie wielkanocne
Data dodania: 19.09.2014

Tekst kazania wielkanocnego Georga von Polentz (ok. 1478-1550) – pierwszego biskupa protestanckiego Sambii. Autor podkreśla w swym kazaniu konieczność osobistego odniesienia do prawdy o Zmartwychwstaniu, objawiającego się w wierze, że Chrystus nie tylko zmartwychwstał, a przez swą śmierć i zmartwychwstanie zgładził grzechy ludzkości, ale że zgładził konkretnie moje grzechy. Jednocześnie Polentz korzysta z okazji, by zaatakować „tych, którzy mienią się chrześcijanami”, choć w domyśle na miano to nie zasługują – m. in. czyni katolikom zarzut, że praktykowana przez nich forma przyjmowania Komunii św. jedynie pod postacią chleba przeczy słowom Chrystusa: „Bierzcie i pijcie z niego wszyscy”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1501- Pol.6.II.1530. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5.Misc.9. Typ oprawy (materiał) - półpłótno; obleczenie – czarne płótno; zdobienia - szaro-czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - barwione (nakrapiane); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje ; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; brak kilku kart lub karty istotnej (frontispis, karta tytułowa, karta z kolofonem itp.). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.