Ein Rechn[en] buchlein durch gantz un gebrochen Species auf di linien ader federen bequem

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1524] Miejsce publikacji: [Gdantzk] Autor:
  • [Ellenbogen, Erhart von]
Strony: [8] K. Sygnatura: Pol.6.II.1761 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Kupiectwo - podręcznik - 16 w.
  • Gdańsk - historia - 16 w.
  • Buchalteria - poradnik - 16 w.
Data dodania: 14.03.2014

Podręcznik przeznaczony dla kupców, handlarzy etc. autorstwa Erharda von Ellenbogen – rachmistrza i pisarza sądowego w Gdańsku. Jak wynika z przedmowy autora, stworzył on to dzieło na listowną prośbę przyjaciela, który sprawował funkcję rachmistrza w Malborku. Druk zawiera informacje na temat operacji rachunkowych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie, pierwiastkowanie) oraz stricte handlowych, np. fusti, czyli bonifikaty za zanieczyszczenie towaru ciałami obcymi, w szerszym znaczeniu – za uszkodzenie, niepełnowartościowość towaru. Tytuł druku w ozdobnej ramce kwiatowej z herbem Gdańska. Druk wydany w Gdańsku w oficynie Hansa Weinreich’a. Wydanie kieszonkowe, w oprawie kopertowej, wzmocnione pergaminowym rękopisem (scezurą). Druk współoprawny z innymi adligatami (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1760-Pol.6.II.1763. Pieczątki w druku: 1, 7, 10, 11. Dawne sygnatury: Q.5. Inne znaki własnościowe: HD - na karcie ochronnej usunięty ekslibris rękopiśmienny na pierwszej karcie. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin; obleczenie - oprawa kopertowa (miękka). Konstrukcja – pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; średnie deformacje; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.