Ego - Elbląska Gazeta Obywatelska, 1990

Typ: Czasopismo Miejsce publikacji: Elbląg Sygnatura: DŻS - czasopisma biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Czasopisma regionalne - 20 w.
  • Elbląg - periodyki - 20 w.
Data dodania: 23.03.2016

EGO (Elbląska Gazeta Obywatelska) - tygodnik wydawany przez Klub Obywatelski pod red. Grzegorza Baranowskiego - dziennikarza, publicystę i pisarza elbląskiego. Czasopismo II obiegu wydawane przez kilka miesięcy w roku 1990. Część numerów wydana w systemie „powielaczowym”. W tygodniku znalazły się informacje z regionu (w tym miasta Elbląga) oraz ciekawe artykuły, m.in.: "Pokochać miasto" ; "Armia nasza - nie wasza" ; "W obronie pamięci" (historia zbiorowej mogiły polskich i sowieckich żołnierzy) ; "Historia elbląskich ulic" ; "Z życia kościoła", "Grudzień' 70", "Bliżej morza", "Perspektywy dla Mierzei Wiślanej", wywiad z przewodniczącym Miejskiej Rady w Elblągu - lek. med. Wiktorem Daszkiewiczem, wywiad z Michałem Bajorem, "ETK" (Elbląskie Towarzystwo Kulturalne), Festiwal Muzyki Organowej Stegna-Frombork-Elbląg, listy kandydatów do Rady Miejskiej Elbląga - desygnowani przez komitet Obywatelski + schematyczny plan Elbląga z podziałem na okręgi wyborcze (głosowanie - 27.05.1990 r.) etc. Artykuły pisali: Zbigniew T. Szmurło, Witold Chrzanowski, Andrzej Kasierski, Elżbieta Cybulska, Jerzy Kołodziejek, St. Grabianka, Grzegorz Baranowski, Zygmunt Prokop, Andrzej Szatkowski, Edmund Krasowski, Krystyna Godowska, Krzysztof Sułek, Grażyna Gosk, Marcin Borchardt, Arkadiusz Jachimowicz, Andrzej Wiśniewski, Ryszard Tomczyk, Tomasz Kowalski i in. W tekście liczne zdjęcia wykonali: Marek Kopyla, Dariusz Nowicki, Piotr Kajmer. Na ostatnich stronach umieszczono ogłoszenia, rebusy, oraz zdjęcia z nutką humoru. Gazeta wydawana w różnym formacie.