Dziśnity majątek Dosnitten – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Dziśnity, wieś niesołecka w gminie Rychliki
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 05.04.2020

Do naszej kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich map, na których widać majątki z zabytkowymi zabudowaniami znanych lub mniej znanych niemieckich rodów. Należy również to przedstawiające wieś Dziśnity z majątkiem Dosnitten. Obecnie jest to wieś niesołecka w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki, przy drodze wojewódzkiej nr 526, w północno–zachodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, na południowy zachód od Pasłęka. Miejscowość poprzez wieki w dokumentach miała wiele różnych  nazw. Nazwa miejscowości pierwszy raz w występuje na dokumencie lokacyjnym wielkiego mistrza Winricha von Kniprode z 1369 roku, nadanie otrzymali dwaj pruscy bracia - Clause i Cunke. W pierwszej połowie XVI wieku (około roku 1540) Dziśnity znalazły się w rękach rodu von Diebes. W roku 1727 roku dobra przeszły w posiadanie znanego rodu von Bedecków. Prawdopodobnie to oni w trzeciej ćwierci XVIII wieku, w roku 1785 roku, wybudowali tu pałac. Po licznych przebudowach budynek pałacu posiada cechy modernistyczne. Wokół pałacu co widać na zdjęciu, znajdują się resztki dawnego założenia parkowego z zarośniętym stawem. W latach 1865-89 właścicielami majątku byli von Fickensteinowie, a na początku XIX wieku pałac przeszedł w ręce rodu Franckenstein, ostatni  z tego rodu Walter został rozstrzelany przez nadchodzącą Armię Czerwoną w marcu 1945 roku. Po wojnie w budynku pałacowym mieściła się szkoła, a od 1991 znajduje się on w rękach prywatnych. Zdjęcia innych map z okolicznymi pruskimi majątkami znajdziecie na naszym Wortalu po wpisaniu hasła – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.