Dziesięciolecie Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Turystycznej „El-Tourist” w Elblągu 1975-1985 - broszura

Typ: DŻS Rok publikacji: 1985 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3], 3, [4], 4, [2] Sygnatura: DŻS – XII.7 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg – sport – historia – 20 w.
  • Elbląg – turystyka – historia – 20 w.
  • Turystyka – 20 w.
  • Obchody i uroczystości – 20 w.
  • Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej „El-Tourist” w Elblągu
Data dodania: 15.06.2020

W zbiorach Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej znajdziemy rzadki dokument o dwóch różnych tytułach. Inny jest na okładce materiału piśmienniczego a inny na tzw. stronie tytułowej dokumentu, przeważnie jest to, pierwsza strona wewnętrzna, znajdująca się zaraz po okładce książki. Zdziwimy się nieco, dowiadując, iż dla bibliotekarza ważniejsza, niż okładka jest strona tytułowa wydawnictwa. W związku z tym w tytule dokumentu, używamy właśnie tej nazwy, natomiast w tym przypadku okładka sugeruje nam tytuł inny – „Dziesięć lat w służbie społeczeństwu 1975-1985”. Dla działalności tej firmy, data jej powstania ma znaczenie także historyczne, właśnie 1 czerwca 1975 powstało, po reformie administracyjnej kraju Województwo Elbląskie. Natomiast dzień 31 grudnia 1998 roku dla wielu elblążan, jest dniem żałoby. Broszurka jest przypomnieniem świetności firmy, opisano w treści, zakres działania przedsiębiorstwa (jak w poprzednim systemie określano firmę), jego organizację wyniki działalności gospodarczej w postaci graficznej. Przedstawiono kadrę pracowniczą, działalność związków zawodowych i organizacji politycznych działających w firmie a mających wielkie znaczenie dla dawnego systemu politycznego.