Dziesięć żywotów świętych służebnic jako wzór i przykład dla dziewcząt służących. Wyd. 3.

Typ: Książka Rok publikacji: 1898 Miejsce publikacji: Poznań Autor:
  • Chociszewski, Józef
Strony: 63, [1] Sygnatura: L-7272 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Święci i błogosławieni
  • Biografie
  • Poradnik dla służących
Data dodania: 29.08.2011

Książka przedstawia biografie 10 świętych kobiet, w tym: Krystynę, Serapię, Julię, Notburgię, Maryję, Armelię, Germanię, Pontamienię oraz Zytę. Biogramy zebrał i ułożył Józef Chociszewski, który udzielił kilku niezbędnych rad dziewczętom starających się o pracę służącej. Wspomina m.in. aby zawsze pamiętać o Bogu, modlić się, dobrze wykonywać swoją pracę, być posłuszną i wierną oraz mieć wiele pokory w sobie. Autor również zachęca wszystkie panny aby starały się służyć jak najdłużej u jednych państwa, co pozwoli im nabrać pewnych praw np. pomoc materialną i lekarską w razie choroby. Długie służenie pod jednym dachem owocowało również wystawieniem dobrego świadectwa pracy.