Dyt ys dat högelte undeöldeste water recht dat de gemene Kopmann vnd Schippers geordinert vnde gemaket haben tho Wißby

Typ: Książka Rok publikacji: 1537 Miejsce publikacji: Lübeck Strony: [24] K. Sygnatura: Pol.6.II.1763 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Wisby - prawo morskie - 16 w.
  • Prawo morskie - 16 w.
  • Richolff, Młodszy Jürgen (1494-1573)
Data dodania: 14.03.2014

Druga najstarsza (po wydanej w 1532 r. w Amsterdamie) kodyfikacja prawa morskiego z Wisby – powstałego na początku XVI w. i stosowanego w przeważającej części rejonu Mórz Północnego i Bałtyckiego aż do XIX w. Druk w języku środkowo-dolno-niemieckim wydany w oficynie Jürgena Richolffa Młodszego (1494-1573) w Lubece. Na karcie tytułowej oraz na końcu druku ozdobne ryciny marynistyczne. W treści ozdobne inicjały. Wydanie kieszonkowe, w oprawie kopertowej, wzmocnione pergaminowym rękopisem (scezurą). Druk współoprawny z innymi adligatami (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1760-Pol.6.II.1763. Pieczątki w druku: 1, 7, 10, 11. Dawne sygnatury: Q.5. Inne znaki własnościowe: HD - na karcie ochronnej usunięty ekslibris rękopiśmienny na pierwszej karcie. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) - biały pergamin; obleczenie - oprawa kopertowa (miękka). Konstrukcja – pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; średnie deformacje; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.