Dyplom Uznania za Aktywną Działalność i Duży Wkład Pracy Społecznej w Organizacji ZBoWiD - dyplom

Typ: DŻS Rok publikacji: 1976? Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - VII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - organizacje - 20 w.
  • Związek Bojowników o Wolność i Demokrację w Elblągu
  • Zarząd Wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Elblągu - wydawnictwa
Data dodania: 29.11.2017

Na stronach Biblioteki Elbląskiej, w Elbląskim Wortalu Historycznym prezentujemy kolekcję dokumentów związanych z działalnością kombatancką Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) w Elblągu. Organizacja była jedynym reprezentantem narzuconego zjednoczenia 11 istniejących do 2 września 1949 roku, organizacji kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. Do 1989 roku była politycznie i organizacyjnie podporządkowana PZPR (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej). Jednym z dokumentów jest Dyplom Uznania wydany przez Zarząd Wojewódzki (ZW) ZBoWiD, na papierze kredowym, zadrukowany na niebiesko z czerwonym charakterystycznym symbolem odznaki tej organizacji. Prawdopodobnie pochodzi z 1976 roku i posiada miejsce na wpisanie "nazwiska kolegi", którego dotyczył ten dyplom. Pod dokumentem, znalazły się również puste miejsca na nazwiska Prezesa ZW ZBoWiD w Elblągu i Sekretarza ZW ZBoWiD w Elblągu. Stylistycznie do tego druku podobny jest dokument - "Zarząd Wojewódzki ZBoWiD w Elblągu Składa Serdeczne Podziękowanie za Sumienną i Ofiarną Pracę Społeczną Dla Naszej Organizacji". Materiały o tej organizacji znajdziemy również po wpisaniu do wyszukiwarki Wortala słów - " Związku Bojowników o Wolność".