Dymnik majątek Stein – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: b. r. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Dymnik, niesołecka wieś w gminie Rychliki
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 05.04.2020

Spośród nieznanych (brak źródeł) zdjęć znajdujących się w Dokumentach Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej, jedno z nich przedstawia fragment niemieckiej mapy z widocznym na niej folwarkiem Stein, po polsku Dymnik. Dymnik to obecnie niesołecka wieś w gminie Rychliki. W majątku Stein wybudowano w ostatniej ćwierci XIX wieku zespół pałacowy, który znalazł się w rejestrze zabytków składający się z budynku z wieżą z ozdobnym fryzem z rozetami. Na zdjęciu widać też założenia parkowe, wiemy, że znajdował się tam Dworski cmentarz ewangelicki z poł. XIX w., z ok.12 nagrobkami skupionymi wokół marmurowego krzyża. Niestety, zdewastowano go i rozkradziono pod koniec lat 70. XX w. W majątku istniała Kaplica dworska z czerwonej cegły, użytkowana obecnie jako składzik węgla. Została wybudowana, dla trzech zakonnic zamieszkałych we dworze. Na naszych stronach można znaleźć informacje o innych jeszcze majątkach poniemieckich po wpisaniu do Wortala Historycznego Biblioteki Elbląskiej słowa – „majątek”.