Dreyfacher Jubel-Schall vor zwischen und nach Haltung der Wunsch-Rede ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1664 Miejsce publikacji: [S.l.] Autor:
  • Hesenthalern, Magnus
Strony: [2] K. Sygnatura: Pol.7.III.1035 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
  • Hesenthaler, Magnus (1621-1681)
  • Prusy - historia - 17 w.
Data dodania: 28.11.2014

Druk na okoliczność zwolnienia w 1657 r. przez Jana Kazimierza Prus z zależności lennej od Korony Polskiej. Niezależność elektora pruskiego potwierdzona została 18 października 1663 hołdem złożonym przez stany pruskie Fryderykowi Wilhelmowi. Treścią druku są teksty trzech pieśni autorstwa niemieckiego historiografa, wykładowcy polityki i retoryki na uniwersytecie w Tübingen Magnusa Hasenthalera (1621-1681), które miały być odśpiewane przed, w trakcie i przemowie okolicznościowej Moritza Ernsta Rappe. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.III.1033- Pol.7.III.1052. Format bibliograficzny: 2°. Pieczątki: 5, 6, 10, 12, 18. Dawne sygnatury: F.F.1. Krawędzie przycięte - druki różnej wielkości. Typ oprawy (materiał) – papier; obleczenie – koloru czarnego (marmurek); okładzina – tektura; okładka częściowo oddzielona od bloku; niewielkie deformacje; średnie zabrudzenia; brak zacieków/zaplamień; blok i wyklejki - niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.