Dresdens Entwicklung in den Jahren 1903 bis 1909. Festschrift des Rates der Königlichen Haupt- und Residenzstadt Dresden zur Einweihung des neuen Rathauses am 1. Oktober 1910

Typ: Książka Rok publikacji: 1910 Miejsce publikacji: Dresden Autor:
  • Ludwig Otto Richter - wyd.
Illustracje: 23 Strony: [ 2 ]; VIII; 302 Sygnatura: KD.164 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemieckie miasta - 20 w.
  • Drezno - publikacja pamiątkowa - 1910 r.
  • Drezno - rozwój miasta - 20 w.
  • Drezno - fotografie - 20 w.
  • Miasta w Saksonii
  • Ludwig Otto Richter (1852-1922)
Data dodania: 29.03.2023

Dresdens Entwicklung in den Jahren 1903 bis 1909 (Drezno, 1910) - ilustrowana czarno-białymi fotografiami praca zbiorowa, której tematyka dotyczy rozwoju miasta Drezna w latach 1903-1909, pod redakcją niemieckiego archiwisty, bibliotekarza i historyka Ludwiga Otto Richtera (1852-1922), który dzięki licznym pracom dotyczącym Drezna i jego historii zyskał miano „ojca historii Drezna” (niem. „Vater der Geschichte Dresdens”). Materiał powstał jako pamiątkowa publikacja ówczesnej Rady Miejskiej z okazji uroczystego otwarcia w dniu 1 października 1910 roku nowej siedziby ratusza miejskiego. Książka zawiera XIV rozdziałów, opracowanych przez różnych autorów. Tematyka poszczególnych części poświęcona jest dynamizacji i rozkwitowi miasta Drezna w początkach XX wieku - miasta, które początkowo było wsią rybacką, osadą kupiecką i siedzibą magnatów, następnie rezydencją książęco-elektorską i królewską, stolicą Saksonii, a obecnie nazywane jest perłą baroku i Florencją Północy. Publikacja porusza m.in. zagadnienia: zabudowy i rozbudowy miasta, demografii i populacji miasta, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, finansów miejskich, przemysłu, handlu i komunikacji, edukacji i nauki, opieki socjalnej i warunków pracy, życia religijnego i kulturalnego miasta, muzyki, kultury, sztuki, sportu, wypoczynku etc.