Drei Lieder zur Erinnerung an die Vollendung des Elbinger Rathauses und an den 25. Januar 1895 dem Magistrat und den...

Typ: Książka Rok publikacji: 1895 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Laudon
Strony: 4 K. Sygnatura: 220089 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Muzykalia
  • Druk okolicznościowy - 19 w.
  • Elbląg - ratusz - 19 w.
  • Pieśni okolicznościowe - teksty
Data dodania: 05.08.2013

Druk zawierający teksty trzech pieśni na okoliczność ukończenia budowy nowego elbląskiego ratusza, dedykowanych magistratowi i rajcom. Ratusz został wzniesiony w latach 1891-1894 na Friedrich-Wilhelm-Platz (Plac Słowiański) w stylu tzw. „niemieckiego renesansu”. Budowlę zdobiły liczne wieżyczki i szczyty, mające nawiązywać do poszczególnych elbląskich domów szczytowych („Giebelhäuser”). Na głównej wieży znajdował się zegar oraz popiersie założyciela miasta - Hermanna von Balka. Herby Starego i Nowego Miasta Elbląga umieszczono z kolei na szczytach fasad południowej i zachodniej, tę ostatnią zdobiła też figura rycerza w zbroi. W ratuszu znajdowała się także wieża widokowa, restauracja „Ratskeller” oraz - przejściowo- muzeum miejskie.