Drei aramäische Papyrusurkunden aus Elephantine. Aus den Abhandlungen der Königl. Preuss. Akademie der Wissenschaften vom Jahre 1907

Typ: Książka Rok publikacji: 1908 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Sachau, Eduard
Illustracje: 2 Strony: 46 Sygnatura: KD.140 biblioteka cyfrowa link Języki: arc, ger Hasła kluczowe:
  • Archeologia
  • Papirologia
  • Elefantyna - znaleziska archeologiczne
  • Aramejskie papirusy z Elefantyny
  • Diaspora żydowska na Elefantynie
  • Sachau, Eduard (1845-1930)
Data dodania: 28.08.2023

Drei aramäische Papyrusurkunden aus Elephantine … (Berlin, 1908) - opatrzony fotografiami, objaśnieniami i uwagami niemieckojęzyczny przekład trzech aramejskich papirusów znalezionych podczas wykopalisk na wyspie Elefantyna na początku XX wieku, w opracowaniu niemieckiego orientalisty, znawcy języka arabskiego, aramejskiego i syryjskiego Eduarda Sachau (1845-1930). Elefantyna to wyspa na Nilu leżąca w południowym Egipcie. Znajduje się na granicy starożytnego Egiptu i Nubii i niegdyś odgrywała istotną rolę zarówno jako fort obronny, jak i miejsce wymiany handlowej. Ponieważ stanowiła miejsce spotkań przedstawicieli licznych kultur, wciąż odnajduje się na niej ślady różnych grup etnicznych, wyznaniowych i kulturowych, w tym również żydowskiej diaspory, składającej się głównie z żołnierzy na służbie Egipcjan. Społeczności te pozostawiły za sobą bezcenne manuskrypty i papirusy (materiał piśmienniczy wykonany z łodyg papirusu, rośliny z obszaru Egiptu) o znaczeniu historycznym. Papirusy spisywano w dziesięciu różnych językach i różnymi pismami, w tym za pomocą hieroglifów, pisma hieratycznego, demotycznego, w języku aramejskim, koptyjskim, arabskim i grece, a najstarsze z nich sięgają V wieku p.n.e. Znaleziska XIX- i XX-wieczne (papirusy i ostrakony) z terenów dzisiejszej Elefantyny dostarczają wiele informacji o tamtejszym społeczeństwie i życiu żydowskiej kolonii wojskowej.