Dorothea von Montau: Das Lebensbild einer Danziger Bürgerin des XIV. Jahrhunderts

Typ: Artykuł Rok publikacji: 1925 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Rühle, Siegfried
Strony: S. 59-101 Sygnatura: 34402 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dorota z Mątów, św. (1347-1394)
  • Biografie - 14 w.
  • Hagiografia
Data dodania: 25.01.2011

Nadbitka : Altpreußische Forschungen 1925, H. 2. Na karcie tytułowej odręczne zapiski datowane na rok 1926. Rozprawa dotycząca życia św. Doroty z Mątów Wielkich (1347-1394) – mistyczki, stygmatyczki i rekluzy. Autor podjął próbę opisania życia Doroty nie tyle jako świętej Kościoła, ale raczej z punktu widzenia historyczno-kulturowego, jako przykładu biografii czternastowiecznej gdańskiej mieszczki na tle epoki. Stąd opisy m. in. życia małżeńskiego świętej, wychowywania dzieci. Nie brakuje jednak również elementów hagiograficznych, jak przytoczenie opowieści o odmawianiu przez małą Dorotę przyjmowania mleka w dni postne i płaczu podczas uczestnictwa w balach, do których była zmuszana.