D.O.M.A. Gymnasii Logici diatribe IV. De termino praedicamentali vulgo de praedicamentis...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1633 Miejsce publikacji: Dantisci Autor:
  • Nicolai, Heinrich
Strony: [8] K. Sygnatura: Pol.7.II.634 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Nicolai, Heinrich (1605-1660)
  • Diatryba
  • Bodeck, Valentino von (1578-1635)
  • Predykaty
  • Logika
  • Dysertacja
Data dodania: 23.12.2013

Diatryba IV (rozprawa naukowa) o charakterze polemicznym prowadzona przez profesora gdańskiego gimnazjum akademickiego Henryka Nicolai (1605-1660). Rozprawa na temat uprawiania logiki (kategorie, predykaty). Nicolai należał do najwybitniejszych uczonych działających w Prusach Królewieckich w pierwszej połowie XVII w., pozostawiając bogatą spuściznę z zakresu teologii i filozofii. Respondentem w debacie, która odbyła się 18.05.1633 r., był Johann Walther. Respondent, druk zadedykował włodarzom miasta, m.in. burmistrzowi Valentino von Bodeck (1578-1635) (syn rajcy elbląskiego Johanna von Bodecka). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.630-Pol.7.II.659. Typ oprawy (klocka) – biały pergamin (oprawa z japem); krawędzie – barwione; okładzina – tektura; okładka częściowo oddzielona od bloku; niewielkie przedarcia/ubytki/ zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej.