Dom Kultury „Zamech” – występ Jana Stanisławskiego

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1979 Miejsce publikacji: Gdańsk Strony: 1 K. Sygnatura: FG VIII-79/9 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Stanisławski, Jan Tadeusz (1936-2007 )
  • Dom Kultury „Zamech” w Elblągu
  • Fotografia
Data dodania: 02.12.2011

Autor zdjęcia : Dariusz Bocian, W : Miesięczna Kronika Fotograficzna : województwo elbląskie – sierpień – 1979 r. (Nr 8/79). Gdańsk, Wydaw. : Krajowa Agencja Wydawnicza. Redaktor wydania : W. Amerski. Format : 21 x 28 cm. Zdjęcie prezentuje występ polskiego satyryka, radiowca, aktora i autora wielu tekstów piosenek - Jana Stanisławskiego (1936-2007). Wielką popularnością cieszył się w 70 latach - XX wieku cykl "wykładów" radiowych z "mniemanologii stosowanej" pt. "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia", a także telewizyjny cykl etiud "Zezem" w reżyserii Janusza Zaorskiego. W swoich felietonach-gawędach Stanisławski obnażał wady narodowe, bezlitośnie wyśmiewał brak kultury, poczucia humoru, alkoholizm i powszechną korupcję. Występ i popis kabaretowy Stanisławskiego miał również miejsce w elbląskim Domu Kultury „Zamech”.