Dom Konwertytów w Braniewie [fotografia]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1976 ? Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 zdjęcie Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Dom Konwertytów w Braniewie
  • Fotografie
Data dodania: 09.10.2017

Dom Konwertytów (potocznie nazywany "pałacykiem Potockiego") znajduje się w Braniewie (niem. Braunsberg) przy ulicy Botanicznej 11. Fundatorem barokowego domu konwertytów w 1719 roku był biskup warmiński - Teodor Potocki. Usytuowano go poza murami starego miasta, na terenie należącym dawniej do zamku biskupiego. Jest to obszerny, barokowy budynek o charakterze klasztornym, zbudowany na planie kwadratu (cztery skrzydła) z dziedzińcem pośrodku. W skrzydle północnym usytuowano drewnianą wieżyczkę z latarnią i kopulastym hełmem, krytym blachą. Budynek został częściowo zniszczony w 1945 roku. W roku 1965 pokryto go nowym dachem i przystąpiono do prac remontowych. Po odrestaurowaniu, w 1975 roku znalazły tu swoją siedzibę: Miejska Biblioteka Publiczna i oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Elblągu. Od 16 lipca 1992 roku budynek jest własnością Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej. W chwili obecnej funkcjonuje tu Międzynarodowe Centrum Edukacyjne w Braniewie – zamiejscowy ośrodek dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.