Divi Bennonis Misnensis Quondam Episcopi Vita. Miracula. Et Alia Quedam Non Tam Misnensibus Quam Germanis Omnibus Decora

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1512 Miejsce publikacji: Lipsiae Autor:
  • Emser, Hieronimus
Sygnatura: Inc.III.35 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Emser, Hieronim (1477-1527)
  • Benon z Miśni (1010-1106)
  • Biografie
  • Teksty łacińskie - 16 w.
Data dodania: 08.10.2015

Druk łaciński niemieckiego teologa Hieronima Emsera (1477-1527), sekretarza kardynała i biskupa Kerckiego, profesora przedmiotów humanistycznych w Erfurcie. Tekst dotyczy życia świętego Benedykta (biskupa diecezji miśnieńskiej) zwanym świętym Benonem apostołów Wendów (rozwinął działalność misyjną pośród plemion zamieszkujących na wschód od Łaby). W ikonografii przedstawiany jest w szatach biskupich. Jego atrybutami są ryba i klucz (orędownik chorych, rybaków i zwierząt domowych). Na karcie tytułowej drzeworyt, pod nim sześciowiersz. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Inc.III.34-Inc.III.35. Format 2°. W druku marginalia. Pieczątki: 1, 10, 11, 16. Dawne sygnatury: CC1. Krawędzie przycięte; typ oprawy (materiał) - szare płótno; okładziny - tektura; stan dobry.  W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.