Dissertationvm atqve programmatvm Crellianorvm fascicvlvs I

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1775 Miejsce publikacji: Halae ad Salam Autor:
  • Crell, Christoph Ludwig
Illustracje: 1 Strony: [ 4 ]; 180; [ 2 ]; 181-354 Sygnatura: 92590a biblioteka cyfrowa link Języki: ara, grc, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Prawo rzymskie
  • Lex Julia
  • Gajusz Mucjusz Scewola (VI w. p.n.e.)
  • Lucjusz Juniusz Brutus (VI w. p.n.e.)
  • Crell, Christoph Ludwig (1703-1758)
Data dodania: 03.11.2022

Pierwszy i drugi tom zbioru pism i programów prawniczych niemieckiego profesora Christopha Ludwiga Crella. Kartę tytułową zdobi stempel drukarski przedstawiający prasę drukarską wraz z ozdobnym inicjałem Hendla. Po niej umieszczono spis treści, łacińsko-niemiecką bibliografię oraz przedmową w języku niemieckim. Tomy zawierają dziesięć pism. Pierwsze z nich to mowa poświęcona początkom i charakterystyce wyroków przedwstępnych oraz umarzaniu spraw sądowych. Druga omawia zagadnienia związane z nieprzestrzeganiem obyczajowości w rodzinie (Lex Julia). W trzeciej i czwartej autor przybliża historię Juniusa Brutusa i Gajusza Mucjusza Scewoli. Piąta i szósta dotyczy prawa wieku i prawa odnoszącego się do rękoczynów z odniesieniami do prawa niemieckiego. W siódmej autor omawia zagadnienie uchylania się od kary. Ósma przybliża historię znanej studni w Rzymie (Puteal Libonis). Po niej znajduje się program o środkach wsparcia dla ius civis i mowa o walorach silnego i smukłego ciała z ilustracją przedstawiającą scenę batalistyczną z czasów rzymskich. Każda dysertacja została opatrzona na marginesie porządkowymi notami.