Dissertatio Juris Publ. Pruthenici, de Prussia nunquam et nulli Tributaria. Quam, auxiliante divini numinis gratia, sub auspiciis Serenissimi Poloniarum Regis, Augusti III. Moderante viro nobilissimo atque excellentissimo, [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1740 Miejsce publikacji: Augustae Aelveonum Autorzy:
  • Grüttner, Samuel Franz
  • Seyler, Georg Daniel
  • Fuchs, Carl Daniel
Strony: [4],56, Sygnatura: Pol.8.II.655 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Grüttner, Samuel Franz (1722-1781)
  • Seyler, Georg Daniel (1686-1745)
  • Fuchs, Carl Daniel
  • Historia prawa
  • Gimnazjum Elbląskie
Data dodania: 18.12.2019

W dniu 7 kwietnia 1740 roku w Gimnazjum Elbląskim odbyła się obrona rozprawy na temat odrębności prawa obowiązującego w Prusach Królewskich. Autor, Samuel Franz Grüttner (1722-1781), w swoim tekście omawia dzieje Prus oraz historie uregulowań prawnych w Prusach, począwszy od czasów przedhistorycznych, następnie przechodzi do okresu krzyżackiego, wreszcie przedstawia losy Prus połączonych z Polską. Moderujący debatą Georg Daniel Seyler (1686-1745) był rektorem Gimnazjum. Oponentami w tej debacie byli Carl Daniel Fuchs, Sigismund Michael Sieffert, Philipp Schröter (1719-1762).

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.