Dissertatio Juris Publ. Prutenici, de Unionis, qua Poloniae jungitur Prussia, indole. Quam moderante viro nobilissimo, consultissimo, atq3 excellentissimo, Dn. Samuele Friderico Willenberg/ J. U. D. ejusd. ac Histor. Prof. publ. Nec non Athenaei [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1727 Miejsce publikacji: Gedani Autorzy:
  • Dilger, Arnoldus
  • Willenberg, Samuel Friedrich
  • Fraislich, Friedrich Gottlieb
Strony: [2],46,[4], Sygnatura: Pol.8.II.384 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Dilger, Arnoldus
  • Willenberg, Samuel Friedrich (1663-1748)
  • Fraislich, Friedrich Gottlieb (?-1726)
  • Prawo
  • Gimnazjum Akademickie w Gdańsku
Data dodania: 13.12.2019

W dniu 8 maja 1727 roku w gdańskim Gimnazjum Akademickim odbyła się obrona rozprawy na temat prawa obowiązującego w Prusach Królewskich po połączeniu ich z Polską. Autor rozprawy, Arnold Dilger, w swoim tekście omawia poszczególne kwestie prawne, odwołując się do konkretnych dokumentów i uregulowań prawnych wydanych przez kolejnych władców Polski i do postanowień sejmowych. Moderujący debatą Samuel  Friedrich Willenberg (1663-1748) opiekun Dilgera, ukończył studia prawnicze w Frankfurcie nad Odrą. Do Gdańska przeniósł się w 1701 roku, gdzie w tutejszym Gimnazjum otrzymał stanowisko profesora, był też kierownikiem Katedry Prawa i Historii. Oponentami w tej debacie byli zaś Friedrich Gottlieb Fraislich (zm. 1726), Daniel Gralath (1708-1767), Christoph Ernst Leuschner (zm. 1727). Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.286-Pol.8.II.386.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.