Dissertatio Inauguralis Medica De Respiratione Difficili...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1743 Miejsce publikacji: Erfordiae Autor:
  • Sendel, Christian
Sygnatura: Pol.6.II.505 biblioteka cyfrowa link Języki: eng, fre, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Sendel, Christian (1719-1789)
  • Medycyna - historia - 18 w.
  • Choroby płuc - profilaktyka - 18 w.
  • Pulmonologia
  • Układ oddechowy - budowa
  • Büchner, Andreas Elias (1701-1769)
Data dodania: 30.03.2015

Rozprawa medyczna o trudnościach w oddychaniu autorstwa Christiana Sendela (1719-1789), wydana w 1743 w Erfurcie. Sendel ukończył gimnazjum w Elblągu, studiował medycynę w Jenie i w Erfurcie, na podstawie tej rozprawy uzyskując stopień doktora. Po studiach został lekarzem w Elblągu i Gdańsku oraz profesorem w gdańskim Gimnazjum Akademickim. Rozprawa dotyczy układu oddechowego oraz różnych dysfunkcji oddechowych, omówione zostają zarówno zaburzenia lekkie, jak i stany poważne. Po definicji oddychania, opisie budowy układu oddychania oraz procesu oddychania, następują opisy, w jaki sposób dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe i tworzenia się wydzielin w drogach oddechowych, a tym samym do zaburzeń w oddychaniu. Ostatnia część rozprawy dotyczy zapobiegania i leczenia opisanych chorób oddechowych. Sendel zna pisma naukowe wybitnych lekarzy europejskich i w swojej analizie podpiera się ich badaniami. Rozprawę poprzedzają dedykacje Sendela skierowane dla Johanna Heinricha von Heutcher (1677-1747) i Andreasa Eliasa Büchner (1701-1769). Na końcu gratulacje dla autora podpisali: Büchner ; Andreas Elias ; Ludolf von Hieronymus (1708-1764). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.495-Pol.6.II.508. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 7, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: V.2.Miscel.I. Zewnętrzne oznaczenia: NT. Typ oprawy (materiał) - półpłótno; obleczenie - czarne; okładzina - tektura; zdobienia oprawy - marmurek; krawędzie przycięte - druki różnej wielkości; niewielkie deformacje/przedarcia/ zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.