Dissertatio historica de Mulieris [AIMOPPOOΥΣHΣ] Aimorroouses Statua...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1710 Miejsce publikacji: Jenae Autorzy:
  • Hebenstreit, Johann Friedrich
  • Petraeus, Friedrich
Strony: 28 Sygnatura: Pol.7.II.3878 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Hebenstreit, Johann Friedrich (1686-1756)
  • Stygmaty
  • Druk teologiczny – 18 w.
  • Krwawiące posągi
  • Dysertacja
Data dodania: 21.01.2014

Rozprawa historyczna prowadzona w październiku 1710 r. przez luterańskiego teologa, filologa i filozofa Johanna Friedricha Hebenstreita (1686-1756). Respondentem (pozwanym) był Friedrich Petraeus. Tematem dyskusji były krwawiące posągi. Roniące łzy czy krwawiące posągi to jedno z najbardziej powszechnych wyobrażeń siły boskiej. Pierwsze wzmianki odnośne tematu występują w kronikach Grzegorza z Tours, który już w VI wieku był świadkiem krwawych łez posągu Jezusa i Matki Boskiej. Krwawiące figurki, jako kult religijny stały się przedmiotem wielu polemik i rozpraw naukowych środowisk teologicznych. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.3871- Pol.7.II.3892. Pieczątki w druku: 7,10,11. Dawne sygnatury druku: U.7.Misc.6. Zewnętrzne oznaczenia: NS. Typ oprawy – półpłótno; obleczenie – brązowy marmurek; okładzina – tektura; niewielkie deformacje; niewielkie zabrudzenia; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.