Dissertatio ex historia patria, de celebri statua quatuor fratrum, sive von der berühmten Seule der 4. Brüder in der Fischhäusischen-Heyde quam in incluta Academia Regiomontana, publicae solemnique disquisitioni submittit / praeses M. Jo. Jac. Rohde [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1717 Miejsce publikacji: Regiomonti Autor:
  • Huhn, Johann Christoph
Strony: [ 2 ]; 14 Sygnatura: Pol.8.II.880 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Dysertacja historyczna - 18 w.
  • Historia Prus
  • Historia Polski - 16 w.
  • Hohenzollern, Albrecht (1490–1568)
  • Huhn, Johann Christoph
Data dodania: 18.12.2019

Dysertacja historyczna o tzw. figurze czterech braci z miejscowości Fischhausen w Prusach Wschodnich (obecnie Primorsk w Rosji) przygotowana przez Johana Christofa Huhna na uniwersytecie w Królewcu i obroniona przed komisją pod przewodnictwem Johanna Jacoba Rohde. Dysertacja zadedykowana została przez respondenta radnym z dzielnicy Królewca, Löbenicht, z podziękowaniem za pomoc finansową w trakcie studiów. Autor rozpoczyna od krótkiego zrelacjonowania historii badań nad statuami opisuje drewnianą figurę przedstawiającą czterech mężczyzn i przedstawia różne wersje jej pochodzenia. Rozważa czy przedstawia czterech łotrów, czterech braci z miejscowej ludowej legendy, bogów strzegących dróg lub granic, czterech bogów czczonych przez Prusów, czterech wodzów pruskich pochodzących z plemienia Gotów. Odrzuca te pomysły i na koniec udowadnia, że figura została wystawiona w Fischhausen przez księcia Albrechta Hohenzollerna w 1552 r. z okazji wizyty króla Zygmunta Augusta w Królewcu. Przedstawia Albrechta Fryderka, króla polskiego Zygmunta Augusta, elektora brandenburskiego Joachima II Hektora oraz Jerzego Fryderyka Hohenzollerna, margrabiego Ansbach i Beyreuth, opiekuna Albrechta Fryderyka. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.878 -Pol.8.II.882.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.