Disputationes Chymico-Medicae: Pleraque Sub Praesidio Joh. Hartmanni, Med. D. Et Chymiatriae in Academia Marpurgensi Professoris Ordinarii, ab aliquot Medicinae Candidatis et Studiosis, ibidem Publicae Censurae Expositae

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1611 Miejsce publikacji: Marpurgi Autorzy:
  • Hartmann, Johannes
  • Gentersberger, Samuel
  • Petraeus, Heinrich
Strony: 166 Sygnatura: Ob.7.II.2798 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 17 w.
  • Uniwersytet w Marburgu - dysputy medyczne - 17 w.
  • Medycyna
  • Chemia
  • Teologia
  • Hermetyzm
Data dodania: 15.05.2020

Tom zawiera zapis ośmiu wykładów inaugurujących osiem dysput medycznych, jakie odbyły się na uniwersytecie w Marburgu pod przewodnictwem Johannesa Hartmanna (1568 – 1631), profesora medycyny i chemii na tymże uniwersytecie. Spis wykładów zamieszczono na pierwszej stronie. Prace nie są uporządkowane według jednego ustalonego schematu, podobnie jak różna jest ich tematyka i długość. Większość prelegentów to profesorowie związani z marburskim środowiskiem akademickim, choć widać wyraźny nurt teologiczny, np. Johann Jacob Gugger (1540 – 1619), inaugurujący dysputę V, był protestanckim duchownym z Bazylei. Tematyka poszczególnych dysput:

I Miscellanea (Johannes Hartmann), tezy dotyczą m.in. granic teoretyczności medycyny, trucizn, zasadności zasady Hipokratesa: podobne leczy podobne, mądrości natury w kontekście kuracji medycznych i innych.

II Hermetyzm: o podstawowych zasadach rzeczy naturalnych (Heinrich Petraeus).

III Miscellanea (Samuel Gentersberger) – właśc. Dysputa jatrochemiczna, z podziałem na aspekt fizjologiczny, patologiczny, terapeutyczny, farmaceutyczny i chirurgiczny.

IV Różna zagadnienia z jatrochemii (Samuel Gentersberger) – wykład uporządkowany podobnie jak poprzedni.

V Miscellanea medyczno-chemiczne (Johann Jacob Gugger), np. o tym, że medycynie bardziej przystoi przktyka niż kontemplacja, o umiejscowieniu duszy zwierzęcej, o ważności anatomii, nie tylko dla celów chirurgicznych i inne.

VI O katarze (Henricus Crollius).

VII Rozprawa chemiczno-techniczna (Johannes Rhenanus) – o praktyce chemii, wraz z prezentacją instrumentarium (tu pojawia się wkładka ilustracyjna przedstawiająca przyrządy techniczne).

VIII Pogodzenie pozornie przeciwstawnych nurtów w medycynie – dogmatycznego i hermetycznego (Heinrich Petraeus), czyli próba pogodzenie medycyny z nurtu Galena i Paracelsusa.

Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2798-Pol.7.II.2800.