Tom zawiera zapis ośmiu wykładów inaugurujących osiem dysput medycznych, jakie odbyły się na uniwersytecie w Marburgu pod przewodnictwem Johannesa Hartmanna (1568 – 1631), profesora medycyny i chemii na tymże uniwersytecie. Spis wykładów zamieszczono na pierwszej stronie. Prace nie są uporządkowane według jednego ustalonego schematu, podobnie jak różna jest ich tematyka i długość. Większość prelegentów to profesorowie związani z marburskim środowiskiem akademickim, choć widać wyraźny nurt teologiczny, np. Johann Jacob Gugger (1540 – 1619), inaugurujący dysputę V, był protestanckim duchownym z Bazylei. Tematyka poszczególnych dysput:
I Miscellanea (Johannes Hartmann), tezy dotyczą m.in. granic teoretyczności medycyny, trucizn, zasadności zasady Hipokratesa: podobne leczy podobne, mądrości natury w kontekście kuracji medycznych i innych.
II Hermetyzm: o podstawowych zasadach rzeczy naturalnych (Heinrich Petraeus).
III Miscellanea (Samuel Gentersberger) – właśc. Dysputa jatrochemiczna, z podziałem na aspekt fizjologiczny, patologiczny, terapeutyczny, farmaceutyczny i chirurgiczny.
IV Różna zagadnienia z jatrochemii (Samuel Gentersberger) – wykład uporządkowany podobnie jak poprzedni.
V Miscellanea medyczno-chemiczne (Johann Jacob Gugger), np. o tym, że medycynie bardziej przystoi przktyka niż kontemplacja, o umiejscowieniu duszy zwierzęcej, o ważności anatomii, nie tylko dla celów chirurgicznych i inne.
VI O katarze (Henricus Crollius).
VII Rozprawa chemiczno-techniczna (Johannes Rhenanus) – o praktyce chemii, wraz z prezentacją instrumentarium (tu pojawia się wkładka ilustracyjna przedstawiająca przyrządy techniczne).
VIII Pogodzenie pozornie przeciwstawnych nurtów w medycynie – dogmatycznego i hermetycznego (Heinrich Petraeus), czyli próba pogodzenie medycyny z nurtu Galena i Paracelsusa.
Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2798-Pol.7.II.2800.