Disputatio Theologica De Religione Tutissima Ex iudicio Papismi, Calvinismi, Photinianismi...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1656 Miejsce publikacji: Rostochi Autorzy:
  • Varenius, August
  • Dunte, Georg
Strony: 46 Sygnatura: Pol.7.II.2615 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, heb, lat, ger Hasła kluczowe:
  • Dunte, Georg (1631-1703)
  • Varenius, August (1620-1684)
  • Druk teologiczny – 17 w
  • Hotinianism
  • Dysputacja
Data dodania: 16.01.2014

Dyskusja teologiczna dotyczyła papiestwa, kalwinizmu oraz photinianismu (herezji). Termin powstał od nazwiska Photinus, stał się synonimem w nowszej literaturze dla kogoś, kto twierdził, że Chrystus nie był Bogiem. Debata prowadzona przez niemieckiego luterańskiego teologa, profesora na Uniwersytecie w Rostocku - Augusta Vareniusa (1620-1684) oraz respondenta (pozwanego) Georga Dunte (1631-1703). (W tekście błędy w paginacji). Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2578-Pol.7.II.2620. Dawne sygnatury druku: R.5. Misc.5. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS. Typ oprawy – biały pergamin (oprawa z japem); okładzina – tektura; krawędzie – barwione;  wysunięcie pojedynczych kart lub składek; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej".