Disputatio theologica de Praedestinatione filiorum dei ad vitam aeternam…

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1681 Miejsce publikacji: [Wittenbergae] Autorzy:
  • Meisner, Johann
  • Schubardt, Andreas
Strony: [19] K. Sygnatura: Pol.7.II.2579 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Meisner, Johann (1615-1681)
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Predestynacja
  • Dysputacja
Data dodania: 07.01.2014

Teologiczna dyskusja o predestynacji (przeznaczeniu) dzieci Boga do życia wiecznego. Pogląd, że to Bóg z góry wyznacza pośmiertny los człowieka (pośmiertne losy człowieka, zbawienie lub potępienie, są od niego niezależne, ustalone są wyłącznie przez Boga). Debatę prowadził 3.12.1681 r. na uniwersytecie w Wittenberdze teolog luterański John Meisner (1615-1681), oponentem był Andreas Schubardt. Dawne sygnatury druku: R.5. Misc.5. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS. Typ oprawy – biały pergamin (oprawa z japem); okładzina – tektura; krawędzie – barwione; wysunięcie pojedynczych kart lub składek; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu "Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej". Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2578- Pol.7.II.2620.