Disputatio Theologica, Ad vers. 8. I. Corinth. II. Dominus Gloriae Est Crucifixus...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1691 Miejsce publikacji: Wittenbergae Autorzy:
  • Löscher, Caspar
  • Richter, Christian
Strony: [16] K. Sygnatura: Pol.7.II.2605 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Löscher, Caspar (1636-1718)
  • List do Koryntian 1, II, 8.
  • Druk teologiczny – 17 w
  • Dysputacja
Data dodania: 14.01.2014

Rozprawa teologiczna dotyczyła rozważań o ukrzyżowaniu – 1. List do Koryntian, II, 8 (Paweł apostołem mądrości krzyża): 8. tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały”. Św. Paweł wzywa Koryntian do jedności ze względu na Chrystusa, której warunkiem jest zaufanie mądrości Bożej. Autorem dyskusji, która odbyła się 27.01.1691 r., był niemiecki luterański teolog Caspar Löscher (1636-1718). Respondentem był Christian Richter. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2578-Pol.7.II.2620. Dawne sygnatury druku: R.5. Misc.5. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS. Typ oprawy – biały pergamin (oprawa z japem); okładzina – tektura; krawędzie – barwione; wysunięcie pojedynczych kart lub składek; niewielkie zagniecenia/ubytki/przedarcia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.