Disputatio politica ordinaria de republica, quam ...

Rok publikacji: 1631 Miejsce publikacji: Regiomonti Autorzy:
  • Klugmihelius, Cryspin
  • Tinctorio, Christoph
Strony: [8] K. Sygnatura: Pol.7.II.5663 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Tinctorius, Christoph (1604-1662)
  • Klugmihelius, Crispin (1564-1638)
  • Koye, Johann (-1659)
  • Uniwersytet w Królewcu - 17 w.
  • Debata prawna - 17 w.
  • Ustrój polityczny - 17 w.
Data dodania: 13.03.2015

Tezy do rozprawy studenckiej prezentowanej na uniwersytecie w Królewcu przez studenta filozofii Christopha Tinctoriusa 10 października 1631. Rozważania dotyczyły republiki, m. in. cech, które decydują o tym, iż dany ustrój nią jest – respondent przywołuje w rozprawie m. in. poglądy Machiavellego, według którego republiką jest państwo o ustroju niemonarchicznym, w opozycji do innych teoretyków (np. Bodina), którzy twierdzili, iż monarchia może być republiką. Tinctorius odwołuje się także do myśli autorów starożytnych, m. in. Cycerona, którego najważniejszym politycznym dziełem była „De republica”. Republika jest systemem, której kres uważa sam respondent uważa za częściowo połowiczny, a częściowo dokonany. Zabiegiem stylistycznym przewijającym się w rozprawie są pytania, na które autor odpowiada twierdząco lub przecząco. Tinctorius po kończeniu studiów filozoficznych na uniwersytecie w Królewcu obrał inną drogę kariery – otrzymał tytuł doktora nauk medycznych na uniwersytecie w Bazylei i został wykładowcą medycyny w Królewcu, dokąd powrócił, a także był praktykującym lekarzem – medykiem króla Polski, Szwecji i elektora brandenburskiego. Jako lekarz występował przeciwko powszechnej wówczas szarlatanerii i głosił potrzebę rozwoju farmakologii. Piastował także przez szereg kadencji stanowisko rektora królewskiej Alma mater. Nie wyrzekł się przy tym swoich zainteresowań pozamedycznych, m. in. filozoficznych, o czym świadczy fakt członkostwa w towarzystwie „Kürbishütte” – kręgu artystów skupionych wokół poety Simona Dacha. Rozprawa Tinctoriusa prezentowana była pod auspicjami Crispina Klugmichela – dziekana katedry filozofii praktycznej na uniwersytecie w Królewcu. Za stroną tytułową dedykacja dla Johanna Koye – wówczas sekretarza Rady Miejskiej, a później burmistrza Starego Miasta Królewca i Rotgiera Depenbrocka – kupca z Knipawy. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.5637- Pol.7.II.5666. Format bibliograficzny: 4°. Pieczątki: 1, 10, 11, 18. Dawne sygnatury: H.6.Miscell.3. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS.  Typ oprawy (materiał) – biały pergamin (oprawa z japem) ; obleczenie - karta z rękopisu ; oprawa - niewielkie deformacje, średnie zabrudzenia ; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.