Dienstpflicht. Ein Schauspiel in fünf Aufzügen

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1800 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Iffland, August Wilhelm
Strony: [ 2 ]; 157 Sygnatura: 91689 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Niemcy - teatr - dramat mieszczański - 18 w.
  • Literatura niemieckojęzyczna - „Dienstpflicht” - 18 w.
  • Dramat mieszczański - „Dienstpflicht”- 18 w.
  • Iffland, August Wilhelm (1759-1814)
Data dodania: 14.11.2019

Publikacja wydana w 1800 roku w Lipsku zawierająca treść sztuki Dienstpflicht - dramatu mieszczańskiego w pięciu aktach. Autorem utworu jest August Wilhelm Iffland (1759-1814) - niemiecki aktor, reżyser i dramaturg. Od 1777 roku występował w teatrach w Gotha, Mannheim i Berlinie, grał głównie role dramatyczne (m.in. Franciszka Moora w „Zbójcach” Schillera jako pierwszy odtwórca tej roli, rolę tytułową w „Królu Learze” Szekspira) i charakterystyczne. W 1796 został dyrektorem Nationaltheater. Jego pierwsza sztuka Albert von Thurneysen odniosła w 1781 roku sukces, a w 1784 r. Verbrechen aus Ehrsucht przyniosła mu sławę w całych Niemczech. Do 1796 roku napisał 20 dramatów mieszczańskich, przeważnie pięcioaktowych, m.in. Die Jäger, Reue versöhnt, Die Hagestolzen, Der Vormund, Der Spieler oraz będący przedmiotem niniejszej publikacji Dienstpflicht, które cieszyły się w czasach współczesnych autorowi wielkim powodzeniem. Ich tematyka wiązała się głównie z mieszczaństwem a zwłaszcza obyczajowością i konfliktami w tej warstwie, ukazując postawy, charaktery, systemy wartości etc.