Diem Gymnasii Elbingensis Natalem die XV. Dec. MDCCLXIII [...] celebrandum indicit [...] petit rogat invitat Ioannes Langius [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1763 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.4716 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - enkania - 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Spektakle szkolne - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 13.12.2019

Druk okolicznościowy związany z obchodzoną dnia 15 grudnia 1763 roku rocznicą utworzenia Gimnazjum Elbląskiego. Rozpoczyna się zaproszeniem, zawiera krótki utwór poetycki autorstwa rektora Johanna Lange (1706 - 1781) napisany w dystychu elegijnym, rozpoczynający się inwokacją do elbląskiego kronikarza, Karla Theodora Zamehla (1634 - 1698). Poemat przedstawia pochodzących z Elbląga uczonych lekarzy, prawników i teologów. Druk zawiera także niemieckojęzyczny program inscenizacji, w której uczestniczyli uczniowie Gimnazjum. Inscenizacje w teatrze gimnazjalnym miały nieskomplikowaną formę, były to dialogi lub oracje podzielone między kilkuosobowe chóry lub indywidualnych wykonawców. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.