Die wichtigsten Ergebnisse der Wohnungstatistik in der Stadt Lübeck nach der Volkszählung vom 1. Dezember 1890

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1892 Miejsce publikacji: Lübeck Sygnatura: 012445 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Polityka mieszkaniowa - Lubeka - 19 w.
  • Lubeka - spis powszechny - 19 w.
  • Czasopisma niemieckie – 19 w.
Data dodania: 11.02.2016

Statystyki dotyczące zabudowania i sytuacji mieszkaniowej w Lubece według danych ze spisu powszechnego z 1 grudnia 1890. Od drugiej połowy XIX w. zmieniała się w Lubece polityka zagospodarowania przestrzennego, co dotyczyło w dużej mierze budynków mieszkalnych. Coraz większa ilość ludzi mieszkała w kamienicach czynszowych z wydzielonymi mieszkaniami zajmującymi poszczególne piętra. Od połowy XIX w. pojawił się nowy element architektoniczny w postaci witryn sklepów i punktów usługowych na parterach kamienic, podczas gdy wcześniej działalność handlowa czy usługowa wymagała dobudówek. Jak wynika ze statystyki, na przełomie XIX i XX w. większość pomieszczeń w domach była ogrzewana, wciąż bardzo rzadkim luksusem była w mieszkaniu lubeckim łazienka, niespełna jedna trzecia mieszkań posiadała także kuchnię.