Die Verwaltung der Stadt Braunsberg 1772 - 1808

Typ: Nadbitka Rok publikacji: [1935] Autor:
  • Poschmann, Adolf August
Strony: 74 Sygnatura: 35266 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Braniewo - rada miejska - historia - (1772-1808)
  • Poschmann, Adolf August (1885-1977)
Data dodania: 14.01.2019

Publikacja opisująca zagadnienie funkcjonowania, kompetencji oraz kształtowania się składu osobowego rady miejskiej Braniewa (niem. Braunsberg) w latach 1772-1808. Autorem opracowania jest Adolf August Poschmann (1885-1977) - historyk, pedagog, pasjonat i badacz dziejów Warmii, twórca kilkudziesięciu rozpraw i artykułów poruszających kwestię gospodarki wiejskiej, historii Braniewa, Jezioran, Reszla etc. Materiał, opracowany na podstawie dokumentacji pochodzącej z archiwum miejskiego miasta Braniewa oraz archiwów państwowych Królewca i Berlina prezentuje kwestię organizacji i struktury rady miasta Braniewa od 1772 do 1808 roku, czyli roku w którym wprowadzono rozporządzenie królewskie z o samorządzie miast. Braniewo w Polsce przedrozbiorowej było największym, najbardziej prężnym pod względem gospodarczym i kulturalno-oświatowym miastem dominium warmińskiego. Najważniejszym i posiadającym rozległe kompetencje organem władzy w tym mieście była jego rada. Organizacja i struktura rady Starego Miasta Braniewa gruntownej zmianie uległa po roku 1772, tj. po pierwszym rozbiorze Polski. Przede wszystkim połączono Stare i Nowe Miasto Braniewo w jeden organizm. Miasto na wzór pruski otrzymało nową organizację zarządu. Utworzono m.in. dwa departamenty: policyjny i sądowy (sprawiedliwości). Pierwszemu podlegały sprawy związane z handlem, manufakturami, zdrowiem, podatkami itd. Drugiemu zaś wszystkie sprawy kryminalne i cywilne. W państwie pruskim braniewska rada utraciła swoją autonomię, niezależność, prestiż i silną pozycję, jaką cieszyła się w latach wcześniejszych.