Die Verfassung : Wochenblatt für das Volk

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1864-1867 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 010515 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 19 w.
  • Niemiecka Partia Postępowa
Data dodania: 29.08.2016

Tygodnik niemiecki, ukazywał się w Prusach od 1864 r., zaczął wychodzić wkrótce po konflikcie prusko-duńskim o Szlezwik i Holsztyn, zakończonym zwycięstwem Prus. Czasopismo redagowane było przez G. Lewinsteina reprezentowało poglądy i punkt widzenia Niemieckiej Partii Postępowej (Deutsche Fortschrittspartei) – ugrupowania powstałego w 1861 jako pierwsza pruska partia programowa. Partia Postępowa sprzeciwiała się polityce prowadzonej przez kanclerza Otto Bismarcka, była przeciwna wydłużaniu służby wojskowej i utrzymywania licznej armii w czasie pokoju, sprzeciwiała się przywilejom stanowym dla junkrów i Kościoła protestanckiego, postulowała obniżenie podatków i swobody demokratyczne. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się numery tygodnika z lat 1864-1867. Czasopismo sygnowane znakiem własnościowym elblążanina Heinricha Wiedwalda (XIX w.).