Die Ratslisten der drei Städte Königsberg im Mittelalter

Typ: Książka Rok publikacji: 1935 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Krollmann, Christian
Strony: 85 Sygnatura: 35232 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Krollmann, Christian (1866-1944)
  • Królewiec - administracja - historia – 13-16
  • Knipawa - historia
  • Stare Miasto - historia
Data dodania: 10.01.2011

Opracowanie listy rajców trzech miast Królewca (Stare Miasto, Knipawa, Lipnik) w średniowieczu. Dniem wyboru członków nowej Rady był zwyczajowo (podobnie jak miało to miejsce w Toruniu, Gdańsku, Elblągu i pomniejszych miastach) 22 lutego (dzień wspomnienia katedry św. Piotra). Wybory uzupełniające po śmierci jednego z rajców przeprowadzano w ciągu roku od jego śmierci (nowego rajcę powoływano z reguły z grona ławników). Ławnicy, którzy nie weszli do rady, byli zwyczajowo powtórnie wybierani na swój urząd (zakorzeniony był zwyczaj, że rajcy i ławnicy sprawują swoje funkcje dożywotnio). Bezpośrednio z wyborami do Rady związany był wybór burmistrza, jego zastępcy (tzw. kompana) oraz czterech tzw. „najstarszych”. Następnie burmistrz wraz ze swym kompanem wybierali skarbnika i jego kompana, po czym cała rada decydowała wspólnie o wyborze kolejnych urzędników (m. in. opiekunów kościołów i szpitali, wójtów, panów wetowych). Opracowania dokonał niemiecki filolog, bibliotekarz i archiwista Christian Krollmann.