Die Preussen auf der Universität Wittenberg und die nichtpreussischen Schüler Wittenbergs in Preussen von 1502 bis 1602

Typ: Książka Rok publikacji: 1903 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Freytag Hermann
Strony: 134 Sygnatura: IV.8.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Freytag, Hermann (1869-1921)
  • Prusy Wschodnie i Zachodnie - historia
  • Uniwersytet w Wittenberdze - historia
  • Szkolnictwo - historia
Data dodania: 25.08.2010

Odtworzona na podstawie matrykuły (księgi wpisów) Uniwersytetu w Wittenberdze oraz innych źródeł: 1) lista studentów z Prus (tj. Prus Wsch. i Zach.) na tej uczelni 2) lista absolwentów tego uniwersytetu, którzy później pracowali w Prusach Ramy czasowe publikacji to lata 1502-1602 (pierwsze stulecie istnienia tej uczelni). Jubileuszowa publikacja z okazji czterechsetlecia istnienia uniwersytetu w Wittenberdze, wydana przez Stowarzyszenie Historyczne Prus Wschodnich i Zachodnich (egzemplarz posiadany przez Bibliotekę Elbląską w prawym dolnym rogu karty tytułowej ma naklejkę z napisem „Vereinsgabe 1902”). Spośród elblążan-studentów uniwersytetu w Wittenberdze wymienieni są m. in. stypendysta elbląskiej Rady – Johannes Fischer oraz Jacobus Alexwangen – prawdopodobnie syn burmistrza Alexwangena, który po powrocie do rodzinnego miasta parał się zawodem adwokata. Inni immatrykulowani w Wittenberdze elblążanie to Nicoloaus Friedwald – najstarszy syn elbląskiego burmistrza o tym samym imieniu oraz Jacobus Cluelt. Pierwszy z nich studiował też w Heidelbergu i w Padwie, następnie wraz z wybitnym niemieckim botanikiem Valeriusem Cordusem udał się do Rzymu, gdzie służył w papieskiej straży przybocznej i zmarłprzed 1546 r. Cluelt z kolei sprawował urząd scriptor brevium apostolicorum w Rzymie, od 1552 był natomiast katolickim księdzem w Elblągu.