Die ost- und westpreussischen Märchen und Schwänke nach Typen geordnet

Typ: Książka Rok publikacji: 1927 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Plenzat, Karl
Strony: 82 Sygnatura: V biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Plenzat, Karl (1882-1945)
  • Prusy Wschodnie - folklor
  • Prusy Zachodnie - folklor
  • Etnografia
  • Baśnie i legendy
Data dodania: 10.05.2011

Wschodnio- i zachodniopruskie baśnie i facecje. Publikacja wydana przez Archiwum Ludoznawcze Akademii Pedagogicznej w Elblągu. Autorem publikacji jest Karl Plenzat – badacz i miłośnik regionalnego folkloru, zbieracz ludowych baśni, anegdot, nazewnictwa przyrodniczego etc. Publikacja bazowała na baśniach do tej pory wydrukowanych oraz na rękopisach przechowywanych w Muzeum Prussia w Królewcu i w Archiwum Ludoznawczym Akademii. Baśnie zostały przez Plenzata uszeregowane wedle szczegółowych typów: baśnie o zwierzętach (w tym zwierzętach leśnych, domowych i innych), baśnie właściwe (czarodziejskie, na podobieństwo legend, na podobieństwo noweli, o głupim diable), facecje (szelmowskie, o małżonkach, facecje z mężczyzną (chłopcem) jako głównym bohaterem, zabawne historyjki).