Die Nationalkirche : Briefe an Deutsche Christen, 1940-1941

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1940-1941 Miejsce publikacji: Weimar Sygnatura: 012446 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma religijne niemieckie - 20 w.
  • Niemieccy chrześcijanie
  • Protestantyzm
Data dodania: 03.02.2016

Czasopismo - biuletyn „niemieckich chrześcijan” - popierającego ideologię narodowych socjalistów odłamu w niemieckim Kościele protestanckim. Niemieccy chrześcijanie popierali między innymi ideę „czystości rasowej” wewnątrz Kościoła oraz usiłowali pozbawić chrześcijaństwo zakorzenienia i związków z judaizmem, m.in. poprzez odrzucenie Starego Testamentu. Mimo poparcia władz „niemieckim chrześcijanom” nie udało się zdominować niemieckiego protestantyzmu (ich opozycjonistami byli zwolennicy tzw. „bekennende Kirche” – „Kościoła wyznającego”). Tygodnik wydawany przez Juliusa Leutheuser'a ; redaktor pisma - pastor Heinz Dungs. Biblioteka Elbląska posiada numery z lat 1940-1941 (niekompletne).