Die Matrikel der päpstlichen Seminars zu Braunsberg 1578-1798

Typ: Książka Rok publikacji: 1925 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Lühr Georg
Strony: 212 Sygnatura: IV.9 Warmia i Mazury biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Lühr, Georg (1855-1939)
  • Seminarium w Braniewie
  • Archiwa
  • Braniewo - historia - 16-18 w.
Data dodania: 08.06.2010

Książka z serii : Monumenta Historiae Warmiensis. T. 11. Matrykuła papieskiego seminarium w Braniewie 1578-1798. Publikacja wydana przez Warmińskie Stowarzyszenie Historyczne. Matrykuła została opracowana i uzupełniona o biograficzne dodatki przez dr Georga Lühra. Oryginał pochodził z 1726 r., był to rękopis. Zaginęła pierwsza karta, zawierająca 14 nazwisk z najdawniejszych czasów. Przyjęta numeracja wykazuje 1580 nazwisk, występują jednak pewne błędy, polegające głównie na niewytłumaczonym „przeskakiwaniu” numeracji o kilkadziesiąt pozycji. W oryginalnej matrykule każda strona podzielona była pionowymi liniami na kolumny, których liczba wzrastała z biegiem lat. W kolumnach zamieszczone były dane wychowanków (imię i nazwisko, data przyjęcia, pochodzenie, informacje na temat późniejszego miejsca pobytu i losów absolwenta, w latach późniejszych dodawano takie dane jak wiek seminarzystów, imiona rodziców, diecezja, język, przyjęcie niższych święceń. Seminarium w Braniewie powstało dzięki papieżowi Grzegorzowi XIII, jezuicie Possewinowi oraz Katarzynie Jagiellonce – żonie króla szwedzkiego – Jana III, podtrzymującej na szwedzkim dworze wpływy katolicyzmu. Książka zawiera tekst niemiecki i łacinę, wydana przez Bruno Meyer'a i Sp.