Die literarische Gesellschaft in Danzig : Errinerungs-Bilder aus den ersten 25 Jahren ihres Bestehens (1835-1860) : eine...

Typ: Książka Rok publikacji: 1910 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Czwalina, Julius Edward
Strony: 31 Sygnatura: N. 16042 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Towarzystwa literackie - 19 - 20 w.
  • Gdańsk - życie kulturalne - 19 - 20 w.
  • Czwalina, Julius Edward (1810-1896)
Data dodania: 27.04.2012

Tekst wystąpienia, wygłoszonego przez niemieckiego nauczyciela szkoły średniej - Juliusa Edwarda Czwalinę (1810-1896). Wystąpienie miało miejsce 9 marca 1887 z okazji dwudziestopięciolecia istnienia Towarzystwa Literackiego w Gdańsku (Czwalina był wówczas jego sekretarzem). Tekst zawiera wspomnienia z tego okresu funkcjonowania Towarzystwa, dotyczące m. in. poszczególnych członków. Do Towarzystwa Literackiego należeć mogli, zgodnie ze statutem, jedynie mężczyźni, którzy studiowali na uniwersytecie. Na działalność Towarzystwa składały się m. in. wykłady i odczyty „o niebie i ziemi, o powietrzu i kwiatach”, kółko literackie (każdy z członków kupował książkę, która krążyła następnie z rak do rąk), świętowanie jubileuszy urodzin zasłużonych postaci (zwłaszcza pisarzy) oraz rozrywki towarzyskie (m. in. muzyczne). Gdańskie Towarzystwo Literackie było gronem dość elitarnym (w 1860 r. liczba członków wynosiła 24), jednak z biegiem czasu złagodzono warunki wstępowania w szeregi Towarzystwa, a najbardziej „rewolucyjnym” i długo dyskutowanym krokiem było dopuszczenie kobiet.