Die Kämme aller Zeiten von der Steinzeit bis zur Gegenwart

Typ: Książka Rok publikacji: [1906] Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Winter, Ferdinand
Illustracje: 140 Strony: [ 4 ]; 12; [ 80 ] Sygnatura: KD.2828 biblioteka cyfrowa link Języki: eng, fre, ger Hasła kluczowe:
  • Historia ludzkości
  • Historia kultury
  • Znaleziska archeologiczne
  • Eksponaty muzealne
  • Grzebienie
  • Winter, Ferdinand
Data dodania: 01.03.2024

Die Kämme aller Zeiten von der Steinzeit bis zur Gegenwart (Lipsk,[1906]) - trójjęzyczna (niemiecki, angielski, francuski) publikacja zawierająca zbiór opatrzonych objaśnieniami ilustracji prezentujących unikatowe znaleziska archeologiczne w postaci grzebieni począwszy od epoki kamienia do współczesności, w opracowaniu Ferdinanda Wintera. Grzebień jest jednym z najstarszych narzędzi ludzkości - używanym już od co najmniej 4000 lat, czyli w epoce kamiennej. Najstarszy grzebień wykonany ze zwierzęcej kości został znaleziony na terenach Skandynawii datowany jest na 8 tysięcy lat p.n.e. W najstarszych grobach kultur starożytnych zwykle znajduje się ozdobne spinki, wisiory i właśnie grzebienie. Wykonywane one były z kości, rogów i drewna. Wśród odkryć archeologicznych znajdują się grzebienie jednostronne i dwustronne, jednopłytkowe, wykonane z jednego kawałka rogu lub kości, jak i trójwarstwowe, gdzie między dwiema płytkami, które stanowiły uchwyt, umocowane są uzębione płytki. Wszystkie części spajano nitami żelaznymi lub brązowymi. Powyżej linii zębów przyozdabiano je płaskorzeźbami przedstawiającymi wizerunki zwierząt, kamieniami szlachetnymi, perłami, rycinami ze scenami mitologicznymi itp. Oprócz funkcji toaletowych grzebień pełnił też inne funkcje - używano go do zbierania płodów rolnych, czesania lnu, łowienia ryb, zdobienia ceramiki. Prawdopodobnie pełnił też funkcję magiczną. Postrzegany był jako symbol rozrodczości oraz apotropeion, czyli przedmiot ochronny. Wykorzystywano go również do wróżb.